Dark Web
Určite ste už počuli slovné spojenie Dark Web. Ak nie, poďme si ho spoločne vysvetliť.
Dark Web je v doslovnom preklade temná sieť. Môžeme povedať, že je to celkom výstižný názov, keďže sa cez tento web dostaneme skutočne k temným veciam. Internet, ktorý bežne používame je len malá časť toho, čo v skutočnosti existuje. Pod týmto povrchovým internetom existuje ešte veľa častí, ktoré sú známe ako Dark Web.
Na to, aby ste sa dostali na Dark Web, potrebujete mať prehliadač Tor, ktorý vám sprístupní stránky, ktoré je možné navštíviť len s týmto prehliadačom, ktorý je prístupný a bezplatný pre všetkých používateľov. Jeho stiahnutie a používanie je presne také jednoduché ako používanie prehliadačov Mozila Firefox alebo Google Chrome. Avšak prehliadač Tor nezaregistruje vašu IP adresu, ale naopak ju zašifruje.
Na darkwebe sa nachádza množstvo odkazov, ktoré sa neustále rušia alebo obnovujú, aby ich nikto nemohol vystopovať. Čiže sú tam stránky, ktoré majú vytvorené servery prostredníctvom prehliadača Tor, aby boli neidentifikovateľné. Používatelia teda môžu kupovať a predávať veci v totálnej anonymite.
Tieto odkazy sú väčšinou používané na kriminálne aktivity, hlavne čo sa týka drog, financií alebo obchodovania s kradnutými kreditnými kartami. Používajú ho aj extrémisti na komunikáciu a na šírenie propagandy. Avšak nachádzajú sa tam aj stránky ako Facebook alebo online noviny The New York Times.
Najhoršie na tom je, že na Dark Webe sa dajú zohnať nájomní vrahovia, videá s vraždami alebo detská pornografia.
Najznámejší prípad je asi príbeh Rossa Ulbrichta, ktorý vytvoril market Silk Road na predávanie drog. Ross bol usvedčený asi po dvoch rokoch svojej nelegálnej aktivity, dostal 2 doživotné tresty a ešte 40 rokov k tomu bez možnosti prepustenia.
Keďže je tento web sledovaný políciou, neodporúča sa objednávať z neho ani pre zábavu, keďže sa môžete dostať do problémov. Avšak nikdy sa Dark Web alebo jemu podobné weby nepodarí úplne zakázať.