Exoskeleton: urobí z nás nadľudí?

Po tom, čo si oblečiete exoskeleton, budete schopní bežať počas celého dňa a pritom sa vôbec neunavíte. Mali by ste na to odvahu? V súčasnosti sa rozvíjajú biomechanické zariadenia, pričom použitie niektorých z nich vyvolávajú otázky a nám z nich naskakujú zimomriavky.

ufo
 
O čom hovoríme
Ako už názov hovorí, exoskeleton predstavuje akúsi výstuž tela či vonkajší rám, ktorý má za úlohu človeku vyvážiť hendikep či prekonať zranenie, v inom prípade aj zlepšiť jeho biologické možnosti. Hovoríme o zariadení, ktoré poháňa systém elektromotorov a pre ľudské telo je podporou pri vykonávaní mimoriadneho pohybu, vytrvalosti a sily.

blesk
 
Prenášanie schopností
Výskumníci v laboratóriách Biomechatronics v Massachusetts Institute of Technology začali pracovať na exoskeletonoch, ktorých funkcie v súlade s telom budú na oveľa vyššej úrovni.
Jeden z doktorandov sa osobne angažuje o zdokonaľovanie takéhoto zariadenia, pretože artritída mu znemožňuje vykonávať jeho obľúbenú činnosť – hru na klavíri, a tak sa začal venovať otázke, ako by mu táto technológia pomohla vrátiť mu späť jeho schopnosti klavíristu a či by sa mohol dostať aj ďalej. Napríklad preniesť hráčske schopnosti z klavírneho virtuóza na iného hráča a urobiť z neho rovnako geniálneho hráča. Neuspokojil sa s tým, čo mu dovolí telo, ako väčšina ľudí, ale hľadá možnosti prepojenia ľudského nervového systému s tými mechanickými prostredníctvom techniky, čo sa nazýva neuroinformačný dizajn.
 
číšník

Informácie z laboratória
V strede laboratória je umiestnený bežecký pás, ktorý je vybavený zariadeniami na zisťovanie, koľko sily potrebujú ľudia pri chôdzi alebo behu. Kamery, umiestnené nad nimi, snímajú tento pohyb a presne vedia určiť, ako vyzerajú pohyby svalov a kĺbov. Tieto údaje sú potom využívané na navrhovanie systému, ktorý umožní ľuďom chodiť alebo bežať rýchlejšie a efektívnejšie. Hranice technológií chcú študenti posunúť ešte ďalej ako sa to dá v súčasnosti. Majú v pláne vymyslieť exoskeleton, ktorý, ak si ho človek oblečie, tak dokáže celý deň bežať rýchlosťou 20km/h  bez známky únavy. To by bol úplne nový pocit a skúsenosť pre človeka. V budúcnosti by však mohli tieto biomechanické zariadenia pomáhať aj čašníkom či zdravotným sestrám, ktorí strávia na nohách celý deň. Alebo zdvíhanie ťažkých bremien človeka s exoskeletonom namiesto vysokozdvižných vozíkov. Výskumníci dúfajú, že raz sa z exoskeletonu stane vysokovýkonné oblečenie a ľudia ich budú ovládať len svojou mysľou.