Zlato opäť v kurze, oddych sa končí
Sentiment v zlatesa už ocitol v príliš veľkej eufórii. Vzácny kov potreboval prepad pred tým, než sa bude môcť pustiť do ďalšej fázy rastu. Aj napriek tomu, že zlato je v súčasnosti na deväťmesačnom minime, novembrový panel Consensus Forecast Commodities podľa správy servera FocusEconomics stále vidí cenu zlata v priemere na 1310 dolárov za uncu vo štvrtom štvrťroku tohto roka.
· Mnohí analytici sú toho názoru, že zlato práve začalo svoj nový býčí trh. Po víťazstve Trumpa sa na držaní zlata investormi nič nezmenilo. Vyhliadka rastúcich deficitov a inflácií pomáha zlatu v býčom trende. Obzvlášť , keď si vezmeme do úvahy fakt, že FED, alebo akákoľvek iná centrálna banka, v dohľadnom čase pravdepodobne nezmení dramaticky svoju neuveriteľnú holubičiu predpojatosť.
V ostatnom čase sme sa v zlatom sentimente dočkali posunov. Denný odliv kapitálu zo zlatým ETF pretrvával takmer tri týždne od amerických prezidentských volieb. Dnes by sme sa mohli stať svedkami podobnej situácie, akú sme videli pre zlato na konci minulého roka, kedy atakovalo svoje cenové dno. Ale to je pohľad proti prúdu.
· Čo by mohlo najviac ovplyvniť cenu drahého kovu, je pohyb dolára. Obvykle sú to protichodné pohyby. Pri dlhodobom časovom horizonte existujú niektoré významné medvedie pohyby, veľmi podobné tomu, keď v roku 2002 sa dolár ocitol na svojom vrchole. Technicky to vyzerá na zásadný zvrat.
Ale býčí sentiment pre zlato neznamená len tak odpočívať a čakať na vývoj dolára. Zlato je tiež investícia do zlyhania menovej politiky, alebo aspoň zaistenie proti nemu. A pre každého, kto sleduje scénu, dostáva veľmi jasné znamenia, že stávka je v politike veľmi veľa. Stačí spomenúť rastúce riziká kvôli experimentom centrálnej banky, s čím sa trhy museli vyrovnať po väčšiu časť uplynulého desaťročia.